Spagetti: vicces kifejezés egy legkevésbé sem vicces problémára, amivel sok adatközpont üzemeltető szembesül. Ha a kábelezés kaotikus képet mutat, mint egy nagy tál spagetti, akkor ideje a kábelek menedzsmentjét egy DCIM (Data Center Infrastucture Management) rendszerre bízni.
Az adatközpont kábelezési zavarai, a „spagetti” könnyen okoz szinte kezelhetetlen meghibásodást az üzemeltetés számára, ami végül elnyúló hibaelhárításhoz, befejezetlen üzembehelyezéshez, üzemeltetési problémához vezet. Nyugtalanítóan hangzik!? A zavaros kábelezés hatással lehet a biztonságra is, akadályozza a levegő megfelelő áramlását és összegyűjti a port.
A kábel menedzsment hiányosságok legtöbb esetben nem a szakértelem hiányából vagy rossz szándékból következnek, legtöbbször az adatközpont folyamatos növekedésének, fejlődésének a következményei, amit a rendelkezésre álló eszközökkel követni nehézkes.
Nem olyan régóta az IT rendszerek, berendezések, kábelek menedzsmentjének fontossága emelkedni látszik az üzemeltetők szemében. Egyre több és több rendszer adminisztrátor, menedzser látja, hogy a kábelezést kontroll alatt kell tartani, például egy DCIM rendszerrel.
Mindezek mellett! A kábelezés a mai IT rendszerekben nagyon-nagyon összetett!
Azt kijelenthetjük, hogy a DCIM rendszer segít az adatközpont üzemeltetésben, valamint könnyen alkalmazható a kábelezésre annak teljes élettartama alatt – a kiépítéstől kezdve, az üzemeltetés során, egészen a lebontásig.
a netTerrain DCIM több funkciója segíti az adat központ üzemeltetőket, IT infrastruktúra üzemeltetőket a kábelezés kontrolljában:
DCIM használata új hálózat építésekor:
Az új hálózatok kábelezésének megtervezése sok tényezőn múlik, mint például a hálózati eszközök majdani konfigurációján. A DCIM lehetővé teszi a hálózatok „felépítését” még a telepítés előtt, virtuális rálátást biztosít, ami segít a későbbi szükséges konfiguráció kialakításában. Alaprajzok használata megmutatja, hogy pontosan mekkora alapterületre van szükség, milyen eszközök kerülnek felhasználásra és azok hogy fognak kapcsolódni egymáshoz. Az ilyen fokú előrelátás, tervezés alapján meghatározható a szükséges kábelek típusa, így elkerülhető a kábelezés alul vagy túltervezése, ideális lesz a helykihasználás.
DCIM használata a kábelnyilvántartás karbantartásárra
A mindennapi sikeres adatközpont menedzsment alapfeltétele a teljes ecosystem pontos dokumentációjának naprakészen tartása, aktualizálása. A kábelezés dokumentálásának manuális, kézzel történő karbantartása nagyon nehéz feladat, kifejezetten nehézzé teszi az adatközpont folyamatos változása, ami miatt a dokumentáció egyik napról másikra elavul.
A problémán az automatikus dokumentálás segít, ami biztosítja a dokumentáció napra kész állapotát: a port szintű rálátást, az aktuális új telepítésű kábeleket. Csökkenti a hibaelhárítás idejét, növeli a biztonságot, összességében költség megtakarítást eredményez.
DCIM használata a kábelezés áttekintésére, a kapacitások felmérésére
Azon túl , hogy a DCIM segít megérteni a berendezések közötti kapcsolatokat, megmutatja a rendelkezésre álló kapacitásokat is! Például pontosan látható, hogy melyik rackben találhatók még szabad portok, szükségtelenné téve új, felesleges berendezések beszerzését, installálását. Kimutatható, hogy mikor fogynak el a nem használt portok, vagy biztosan megállapítható, ha egy portot egy nem használt, funkció nélküli kábel foglalja.
DCIM használata a teljes hálózaton, kültéri és beltéri kábelezés menedzsment
A netTerrain DCIMmegoldás opcionális funkcióként biztosítja a hálózatok kültéri részeinek, elemeinek a dokumentálhatóságát megvalósító szoftver modult. A kültéri modullal könnyen dokumentálhatók az épületen kívül kapcsolatok, akár réz, vezeték nélküli vagy optikai kapcsolatok. A kültéri nyomvonalak, kötődobozok, szekrények pontos helye és patchelése és azok kapcsolata a beltéri hálózattal láthatóvá tehető.